Profil školy
Naša materská škola sa nachádza v mestskej časti Radvaň v Banskej Bystrici. Zriaďovateľom je Mesto Banská Bystrica. Poskytujeme celodenná výchovno - vzdelávaciu starostlivosť pre deti od troch do šiestich rokov, ako aj pre deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Podľa podmienok školy poskytujeme vzdelávaciu starostlivosť aj deťom so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.
V našej škole využívame metodiku "Krok za krokom". Učiteľ na základe pozorovania individuálnych daností každého dieťaťa formuje výchovno-vzdelávací prístup k dieťaťu aj ku skupine a diferencuje a vhodne volí úlohy a činnosti pre ich celkový harmonický rozvoj. Základom je vývinový prístup k výchove dieťaťa predškolského veku so zameraním na jeho individualitu osobnosti.
Naša materská škola je 4 triedna, umiestnená v účelových budovách, rozdelená na tri pavilóny a hospodársku budovu. Prízemia a poschodia tvoria priestranné triedy s príslušnými priestormi (šatne, hygienických priestorov, spálne), miestnosti s príslušenstvom pre zamestnancov. V treťom pavilóne je na prízemí zriadená telocvičňa. Na poschodí sme zriadili detskú knižnicu.
Deti majú k dispozícii priestranný školský dvor, na ktorom sú trávnaté aj asfaltové plochy, ktoré poskytujú deťom dostatok priestoru na pohybové, športové a iné outdoorové aktivity. V areáli školského dvora sa nachádza 5 pieskovísk, rôzne drevené i kovové preliezky, drevené domčeky, lavice, tabuľa na kreslenie. Súčasťou areálu sú rôzne ovocné aj okrasné stromy, kríky, políčko pre pestovanie kvetov, bylín, ovocia, permakultúrny kruh, vŕbový domček a ďalšie komponenty, ktoré umožňujú deťom pod vedením učiteliek rozvíjať zdravý životný štýl a environmentálne cítenie. Časť komponentov, doplnkov na školskom dvore, ale aj v interiéri materskej školy je financovaná z úspešných projektov.
Čo v MŠ robíme
Každá materská škola má vypracovaný vlastný Školský vzdelávací program, ktorý je prispôsobený podmienkam konkrétnej materskej školy. Školský vzdelávací program je vytvorený podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre materské školy vydaný MŠVVŠ SR. V tomto dokumente sú uvedené ciele predprimárneho vzdelávania – to, čo má dieťa zvládnuť pred vstupom do základnej školy.
Ciele predprimárneho vzdelávania je všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa v troch úrovniach:
- kognitívna (vedomosti)
- senzomotorická (zručnosti)
- sociálno-citová (návyky).
Sú rozdelené do siedmych vzdelávacích oblastí:
Rozvíjame u dieťaťa tieto schopnosti:
V materskej škole pracujeme podľa týždenných plánov, ktoré sú logicky usporiadané. Aj ciele sú usporiadané od najjednoduchších po najnáročnejšie. To, čo má predškolák vedieť, sa snažíme plniť počas výchovno-vzdelávacích činností. Prispôsobujeme ich potrebám detí.
Tematické celky pre jednotlivé mesiace:
1. Môj domov
2. Čarovná jeseň
3. Doprava a bezpečnosť na ceste
4. Čas Vianoc prichádza
5. Čarovala pani zima
6. V zdravom tele zdravý duch
7. Jar k nám prichádza
8. Príroda sa zobudila
9. Tajomstvá prírody
10. Naša Zem je guľatá
Denný poriadok
Od
Do
Popis
6,30
8,00
Schádzanie sa detí, individuálne výchovno-vzdelávacie aktivity, hry a hrové činnosti detí podľa ich výberu.
8,00
8,40
Hry a hrové činnosti, cvičenie, zdravotné cviky.
8,40
8,45
Hygiena.
8,45
9,00
Činnosti zabezpečujúce životosprávu – desiata.
9,00
10,15
Výchovno-vzdelávacie aktivity.
10,15
11,30
Pobyt vonku.
11,30
11,45
Hygiena.
11,45
12,15
Činnosti zabezpečujúce životosprávu – obed.
12,15
12,30
Hygiena, príprava na popoludňajší odpočinok.
12,30
14,30
Popoludňajší odpočinok, počúvanie rozprávok, relaxačnej hudby.
14,30
14,45
Hygiena, prezliekanie sa po odpočinku.
14,45
15,00
Činnosti zabezpečujúce životosprávu – olovrant
15,00
17,00
Priebežný odchod detí z MŠ, hry a hrové činnosti, za priaznivého počasia možný pobyt vonku (okrem zimných mesiacov).
- zatiaľ žiadne údaje
Čo deti do MŠ potrebujú
- Vlhčený toaletný papier
- Hrebeň
- Uteráčik
- Hrnček na pitný režim
- Prezuvky (pevná obuv)
- Pyžamo
- Obliečku na perinku a vankú¡ik, plachtu (rozmer: perinka 130 x 90cm, vankúšik 45x 65 cm, plachta 140x70 cm,)
Všetky osobné veci je potrebné podpísať menom dieťaťa !!!
Čo by malo dieťa pred vstupom do MŠ vedieť?
-
Pri prvom vstupe do materskej školy je náročnejšie to, že dieťa zostáva prvýkrát bez blízkeho kontaktu s rodičmi a proces adaptácie býva často náročný a dlhodobý. Dôležitú úlohu tu hrajú osobnostné vlastnosti, predchádzajúce skúsenosti, no aj pohľad, názory a výchovné pôsobenie rodičov. Niektoré deti sa vyrovnávajú s nástupom do materskej školy okamžite, iné sa dlhé obdobie trápia spolu s rodičmi.
Dieťatko by malo vedieť pri vstupe do MŠ - základné hygienické návyky:
- samostatne sa obliecť, vyzliecť, obúvať a vyzúvať, poznať svoje veci
- vedieť používať lyžicu a samostatne piť z pohára
- nepomočovať sa - vedieť sa vypýtať na toaletu, nepoužívať plienky, používať toaletu a wc papier, vedieť si umyť a osušiť ruky.
Už pred vstupom do materskej školy by sa malo dieťa vedieť zaobísť krátku dobu bez mamy. Príležitostné odlúčenie umožní dieťaťu získať istotu, že mu mama alebo otec neutečie, že sa vráti. Tieto prvé skúsenosti sa pozitívne prejavia len vtedy, keď sa rodičia vrátia v dohodnutú dobu a zbytočne nepredlžujú dobu lúčenia sa s dieťaťom. Rozprávajte sa s ním o tom, že onedlho pôjde medzi iné deti, že sa tam budú spolu hrať, kresliť, veľa sa naučia a vždy pre neho prídete. A ešte pred nástupom sa choďte s dieťaťom poprechádzať do blízkosti materskej školy a preskúmajte s ním okolie.
Nestrašte ho nástupom do materskej školy a ani nedovoľte nikomu z okolia, aby ho podobným spôsobom zastrašoval. Dieťaťu sa tým už dopredu podsúva strach a obavy. Ak nechcete, aby vaše dieťa vnímalo škôlku ako niečo, čo je „za trest“, musíte si dávať pozor na to čo hovoríte. Pred dieťaťom by ste mali o škôlke hovoriť len pozitívne. Pripravujte ho na poobedný odpočinok, bez plienok a bez cumlíka. Hračku pri odpočinku učiteľka dieťaťu v prípade potreby ponúkne.
Komunikujte s učiteľkami, pretože vždy je lepšie, ak o zvláštnostiach dieťaťa už dopredu nformujete, ako keby vás mala ona upozorniť na veci, ktoré sú vám známe, len ste ich nepovedali (napr. alergie, zlozvyky, palček v ústach, obhrýzanie nechtov a pod.).
-
Čo má vedieť predškolák